piątek, 8 kwietnia 2011

O wybredności.

"I ćwicz swoją duszę w nieubłaganym poczuciu wybredności(...) Świat coraz bardziej upodabnia się do domu towarowego Woolwortha, gdzie za szóstaka jest do nabycia, w marnym wykonaniu, wszystko, co może zadowolić - szybko, tanio i w lichym gatunku - powszechne marzenie tłumów skłonnych do rozkoszowania się byle czym(...) Wybieraj! Nie grymasząc i kręcąc nosem, ale surowo i bezlitośnie. Nigdy nie możesz być wystarczająco wybredny w kwestiach moralności i ducha. I nigdy nie możesz być wystarczająco konsekwentny, gdy mówisz: to jest szlachetne, a to fałszywe, to jest wartościowe, a to tandetne."
Sandor Marai, "Księga ziół", Czytelnik, Warszawa, 2006r., str.78-79.
Jak zapowiadałam, Marai cytatem powraca.

Różne myśli zapisane są w "Księdze ziół", z niektórymi się zupełnie nie zgadzam. Ale akurat powyższe w wersji skróconej mogłabym mieć na lustrze zanotowane: "wybieraj surowo i bezlitośnie".

2 komentarze:

tamaryszek pisze...

Podoba mi się ten fragment (fragmentu) o wybredności bezdyskusyjnej. Że nie grymasić, nie wybrzydzać (bo to gleba dla malkontenctwa i narzekajstwa), tylko zdecydowane tak lub nie.
Podoba mi się.
I już nie zaznaczam, że czarno-białe widzenie w życiu się nie sprawdza, bo tu nie o to toczy się gra. Jestem na nie dla namiastek. I teraz niech się tak stanie, by zadziałało. Bo jednak czasem się zadowalam (chwilowo), a potem się dziwię, że namiastki się panoszą.

Marai interesujący. O nim słyszałam i czytałam. Osobiście nie doświadczyłam lektury.
Cytuj czasami, póki masz pod ręką.
Aż nam się nie poplącze. (Jak w ćwiczeniu logopedycznym: Czy tata czyta cytaty z Tacyta?).

Pozdrawiam
ren

liritio pisze...

Tamaryszku, podoba mi się, że Tobie się podoba, mnie też się podoba :) ha, powtórzenia się podobają również.

A już sensowniej, na nie dla namiastek i ja usilnie staram się być, ale często słabość dla łatwości z jaką zdobywa się namiastki mnie pokonuje. Potem niezmiennie żałuję, bo o ile w sprawach błahych namiastki i fałsz da się prędko naprawić, o tyle sprawy większe zostają i ciągną się za człowiekiem, oj ciągną...

Cytaty będą jak przyjdzie pora. Wczoraj właśnie przyszła. I zapewne znowu przyjdzie.
Trzymaj się Ren, cieplutko i wiosennie, chociaż chwilowo wiosna podstępnie nas oszukuje.

Prześlij komentarz